parallax background

TMS CLINIC

Transkraniálna magnetická stimulácia

Čo je TMS

Transkraniálna magnetická stimulácia (TMS) je neinvazívna liečebná metóda, ktorá využíva silné pulzujúce magnetické pole, ktoré sa prostredníctvom cievky umiestnenej na hlave pacienta prenáša do mozgu, kde prostredníctvom neuromodulácie ovplyvňuje vybrané oblasti mozgovej kôry. V liečbe niektorých psychických porúch, najmä tých, ktoré sú rezistentné na lieky, sa využíva od roku 2008. TMS oficiálne schválilo na používanie mnoho serióznych inštitúcií vrátane amerického Úradu pre potraviny a liečivá (FDA) a britského Národného inštitútu pre zdravie a starostlivosť (NICE).
TMS je považovaná za bezpečnú a dobre tolerovanú liečbu. Bežné nežiaduce účinky sú mierne a prechodné, zahŕňajú pocit diskomfortu v mieste alebo okolí stimulácie, bolesti hlavy alebo únavu, počas stimulácie sa môžu vyskytnúť žášklby tvárových svalov, keďže magnetické pulzy aktivujú aj nervovosvalové spojenia. Najzávažnejším nežiaducim účinkom TMS je kŕčový záchvat, ktorého výskyt je veľmi zriedkavý - približne 1 z 30 000 stimulácií. Pracujeme s prístrojovým vybavením od dánskeho výrobcu MagVenture, ktorý je považovaný za zlatý štandard v oblasti TMS.
TMS je vhodná na liečbu nasledovných stavov:

  • depresívna porucha

  • obsedantno-kompulzívna porucha (OCD)
  • úzkostné poruchy

  • posttraumatická stresová porucha (PTSP)

  • závislosť od psychoaktívnych látok
  • iné psychické poruchy

 

ObrázokTMS
Depresia
OCD drhnutie
Dievca – uzkost
Ruka

TMS - ako funguje?


TMS je terapeutická metóda založená na fenoméne elektromagnetickej indukcie, kedy prostredníctvom silných magnetických impulzov dochádza k tzv. neuromodulácii – teda  zmene bioelektrickej aktivity mozgu v cieľových oblastiach. V súčasnosti sa TMS najčastejšie aplikuje formou opakovanej série magnetických impulzov (rTMS - repetitívna TMS). Pri vytváraní liečebných protokolov sa vychádza z poznatku, že série impulzov s frekvenciou nad 5 Hz majú na aktivitu mozgu excitačný účinok a pod 5 Hz inhibičný účinok. Stimulátor TMS generuje impulzy, ktoré prenikajú do mozgového tkaniva v hĺbke približne 3 - 4 cm, čím vyvolávajú tzv. depolarizačný prúd. Týmto spôsobom sa stimuluje aktivita mozgovej kôry na stimulovanom mieste a - prostredníctvom transsynaptickej modulácie - sa mení aj aktivita priľahlých mozgových štruktúr. TMS zvyšuje takzvanú neuroplasticitu nervového tkaniva prostredníctvom vylučovania neuroprotektívnych látok a neurotransmiterov (napr. glutamátu, serotonínu a pod.) v mozgu, čím sa okrem iného stimulujú procesy vytvárania nových nervových spojení (tzv. synaptogenéza).

TMS

 

neinvazívna a bezpečná metóda

účinná aj pri rezistentných stavoch

bez nežiaducich účinkov liekov

indikácie depresia, OCD, PTSP, závislosti

TMS - ako prebieha liečba?


1. Telefonická konzultácia
Vysvetlíme Vám aspekty liečby TMS. (bezplatné)

2. Osobná konzultácia s psychiatrom
Lekár na základe osobného rozhovoru po vyhodnotení anamnestických údajov a aktuálnych príznakov určí, či je pre Vás liečba TMS vhodná a navrhne individuálny liečebný plán. (bezplatné)

3. Prvé sedenie – meranie
Na prvom sedení Vám zmeriame stimulačné parametre – tzv. motorický prah, z ktorého sa vychádza pri stanovení intenzity stimulácie a vymeriame bod stimulácie, nad ktorý bude počas samotnej liečby umiestnená cievka prístroja. Namerané hodnoty zakreslíme na čiapku, ktorú budete mať nasadenú pri každej stimulácii. Samotné sedenie môže trvať približne 1 hodinu.

4. Stimulácia
Počas stimulácie sedíte pohodlne v polohovateľnom kresle, hlavu máte fixovanú za pomoci vákuového vankúša. Lekár Vám následne umiestni na hlavu cievku podľa bodu vyznačeného na čiapke a začne sa stimulácia. Prístroj vytvára cvakavý zvuk vyššej intenzity, ktorý sa dá eliminovať použitím štupľov do uší. Počas liečby môžete pociťovať mierny diskomfort na pokožke hlavy. Dĺžka stimulácie na základe zvoleného terapeutického protokolu môže byť 3 - 25 minút, po prvých troch sedeniach je potrebná ešte 30 min. observácia. Počas stimulácie je možné oddychovať, komunikovať, prípadne počúvať hudbu.

Počas celej doby aplikácie budete v kontakte s obsluhujúcim personálom.
Po sedení môžete pokračovať v bežných osobných či pracovných aktivitách. Taktiež schopnosť viesť motorové vozidlá nie je nijako ovplyvnená.
TMS interier sofa

Liečebné protokoly


V súčasnosti sa najčastejšie používa liečebný protokol TMS so sériou opakovaných magnetických impulzov (rTMS) s frekvenciou 10 Hz, ktorá má excitačný účinok. Podľa zvoleného cieľa môžeme teda zvýšiť aktivitu rôznych oblastí mozgovej kôry, napr. pri depresii sa najčastejšie jedná o tzv.  dorzolaterálny prefrontálny kortex (DLPFC). Iným príkladom je aplikácia TMS s frekvenciou 1 Hz, ktorá má inhibičný účinok, najčastejším cieľom býva pravý DLPFC. Táto forma sa dá úspešne využiť napr. pri úzkostných poruchách alebo obsedantno-kompulzívnej poruche (OCD). Bežné trvanie jednej stimulácie vyššie popísanými formami je 13 – 25 minút podľa zvoleného protokolu. Stimulovať možno mnohé oblasti mozgu, cieľ stimulácie a podrobnosti protokolu určuje lekár priamo pri vstupnom vyšetrení „na mieru“ podľa prevažujúcich ťažkostí a preferencií pacienta.

Theta-burst stimulácia (TBS)
Variantom TMS je tzv. theta-burst stimulácia (TBS), pri ktorej sa impulzy podávajú v tzv. tripletoch s frekvenciou 50 Hz. TBS umožňuje výrazne skrátiť trvanie jednej stimulácie, napr. pri depresii je to z 19 min. na 190 sekúnd. Výhodou TBS je aj to, že umožňuje aplikáciu opakovaných stimulácií v priebehu jedného dňa.

Štandardný protokol TMS pre depresiu


Najlepšie overený, schválený FDA na liečbu depresie rezistentnej na lieky. Sedenia sa vykonávajú raz denne a trvajú približne 19 minút.
Terapia trvá 30 pracovných dní.


Trvanie
 ...................... 30 dní

Počet sedení
 ................. 1 sedenie denne

Trvanie sedenia ......... 19 minút (v prípade použitia „theta-burst“ stimulácie 190 sekúnd)

Účinnosť
 .................... celkovo 50 % výrazné zlepšenie (32 % remisia)



Akcelerované TMS (modifikácia SAINT)


Stanford Accelerated Intelligent Neuromodulation Therapy (SAINT) je najintenzívnejší TMS protokol vyvinutý pod dohľadom profesora Nolana Williamsa z Laboratória mozgovej stimulácie na Stanfordskej univerzite v Kalifornii. Je to pravdepodobne najúčinnejšia terapia depresie rezistentnej na lieky, ktorá v klinických štúdiách dosiahla až 80 % mieru remisie (to zn. úplný ústup depresívnych príznakov). SAINT pozostáva z 50 sedení TMS počas piatich dní. To, čo odlišuje pôvodný protokol SAINT od iných protokolov, nie je len použitie obrovského počtu magnetických impulzov vo veľmi krátkom čase, ale aj v použití špeciálneho softvéru na výber najlepšieho miesta stimulácie v oblasti ľavého DLPFC. Na tento účel sa používa funkčná magnetická rezonancia (fMRI). Originálny SAINT však stále nie je nikde prakticky dostupný a čaká na implementáciu. Medzitým mnohé kliniky po celom svete zaviedli podobný protokol bez použitia fMRI neuronavigácie. V TMS Clinic takisto vykonávame 5-dňovú terapiu inšpirovanú protokolom SAINT.