TMS CLINIC
Transkraniálna magnetická stimulácia
Čo je TMS
Transkraniálna magnetická stimulácia (TMS) je neinvazívna liečebná metóda, ktorá využíva silné pulzujúce magnetické pole, ktoré sa prostredníctvom cievky umiestnenej na hlave pacienta prenáša do mozgu, kde prostredníctvom neuromodulácie ovplyvňuje vybrané oblasti mozgovej kôry. V liečbe niektorých psychických porúch, najmä tých, ktoré sú rezistentné na lieky, sa využíva od roku 2008. TMS oficiálne schválilo na používanie mnoho serióznych inštitúcií vrátane amerického Úradu pre potraviny a liečivá (FDA) a britského Národného inštitútu pre zdravie a starostlivosť (NICE).
TMS je považovaná za bezpečnú a dobre tolerovanú liečbu. Bežné nežiaduce účinky sú mierne a prechodné, zahŕňajú pocit diskomfortu v mieste alebo okolí stimulácie, bolesti hlavy alebo únavu, počas stimulácie sa môžu vyskytnúť žášklby tvárových svalov, keďže magnetické pulzy aktivujú aj nervovosvalové spojenia. Najzávažnejším nežiaducim účinkom TMS je kŕčový záchvat, ktorého výskyt je veľmi zriedkavý - približne 1 z 30 000 stimulácií. Pracujeme s prístrojovým vybavením od dánskeho výrobcu MagVenture, ktorý je považovaný za zlatý štandard v oblasti TMS.
TMS je vhodná na liečbu nasledovných stavov:
-
depresívna porucha
-
obsedantno-kompulzívna porucha (OCD)
-
úzkostné poruchy
-
posttraumatická stresová porucha (PTSP)
-
závislosť od psychoaktívnych látok
-
iné psychické poruchy
TMS - ako funguje?
TMS je terapeutická metóda založená na fenoméne elektromagnetickej indukcie, kedy prostredníctvom silných magnetických impulzov dochádza k tzv. neuromodulácii – teda zmene bioelektrickej aktivity mozgu v cieľových oblastiach. V súčasnosti sa TMS najčastejšie aplikuje formou opakovanej série magnetických impulzov (rTMS - repetitívna TMS). Pri vytváraní liečebných protokolov sa vychádza z poznatku, že série impulzov s frekvenciou nad 5 Hz majú na aktivitu mozgu excitačný účinok a pod 5 Hz inhibičný účinok. Stimulátor TMS generuje impulzy, ktoré prenikajú do mozgového tkaniva v hĺbke približne 3 - 4 cm, čím vyvolávajú tzv. depolarizačný prúd. Týmto spôsobom sa stimuluje aktivita mozgovej kôry na stimulovanom mieste a - prostredníctvom transsynaptickej modulácie - sa mení aj aktivita priľahlých mozgových štruktúr. TMS zvyšuje takzvanú neuroplasticitu nervového tkaniva prostredníctvom vylučovania neuroprotektívnych látok a neurotransmiterov (napr. glutamátu, serotonínu a pod.) v mozgu, čím sa okrem iného stimulujú procesy vytvárania nových nervových spojení (tzv. synaptogenéza).
TMS
neinvazívna a bezpečná metóda
účinná aj pri rezistentných stavoch
bez nežiaducich účinkov liekov
indikácie depresia, OCD, PTSP, závislosti