parallax background

TMS CLINIC

Odpovede na často kladené otázky

Transkraniálna magnetická stimulácia (TMS)

1Ako TMS funguje?
TMS generuje silné pulzujúce magnetické pole, ktoré sa prostredníctvom cievky umiestnenej na hlave pacienta prenáša do mozgu, a tak aktivuje vybrané oblasti mozgovej kôry. Pri liečbe depresie sa stimuluje oblasť, ktorá je súčasťou neuronálneho okruhu regulujúceho náladu a nazýva sa „ľavý dorzolaterálny prefrontálny kortex“. Ukázalo sa, že aktivácia tejto oblasti mozgu u pacientov s depresiou vedie k zlepšeniu depresie.
2Je TMS účinná?
TMS je určená pre pacientov, u ktorých zlyhala liečba DVOMI alebo viacerými antidepresívami. Vedecké štúdie preukázali 49 % odpoveď na liečbu. To znamená, že 49 % pacientov, u ktorých nefungovala liečba antidepresívami, po absolvovaní liečebného cyklu TMS pozorovali významné zlepšenie príznakov depresie. V tých istých štúdiách sa preukázalo, že až 32 % pacientov dosiahlo remisiu, inými slovami príznaky depresie u nich neboli prítomné. Pre porovnanie, po zlyhaní 2 antidepresív bola pri podávaní ďalších antidepresív zaznamenaná odpoveď na liečbu u 17 % a remisia u 14 % pacientov.
3Je TMS účinok liečby dlhodobý?
Vo väčšine prípadov zlepšenie stavu možno pozorovať po 2-4 ťýždňoch liečby. Trvanie účinnosti liečby po jej ukončení je individuálna, pohybuje sa v rozmedzí mesiacov až rokov. Pre pacienta v depresiou nereagujúcou na farmakoterapiu je rovnako dôležité „prelomenie“ depresie, t.j. dosiahnutie stavu, ktorý mu umožní postupný návrat do bežného života. To isté platí pre OCD, kde redukcia vtieravých myšlienok a/alebo rituálneho správania prakticky okamžite zlepší funkčnosť pacienta.
4Je TMS bezpečná?
TMS je bezpečná. Liečba prebieha ambulantnou formou, pacient je počas celej doby stimulácie pri plnom vedomí, po jej ukončení môže pokračovať v bežných osobných či pracovných aktivitách. Taktiež schopnosť viesť motorové vozidlá nie je ovplyvnená.
5Môžem počas liečby TMS pokračovať v užívaní antidepresív alebo iných psychofarmák?
Ak ste nastavený na lieky, budete v ich užívaní pokračovať aj počas TMS. Prípadnú úpravu medikácie odkonzultujeme s Vašim ambulantným psychiatrom.
6Je možné použiť TMS v tehotenstve?
Áno. Nakoľko sa jedná o nefarmakologickú a neinvazívnu liečbu, TMS je mimoriadne vhodná práve počas tehotenstva a nemá žiadny negatívny vplyv na vyvíjajúci sa plod. Vhodnou polohou a voľbou kratšieho liečebného protokolu vieme odliečiť aj pacientky vo vysokom štádiu tehotenstva.
7Je možné použiť TMS aj u detí?
Pre použitie TMS u detí a adolescentov momentálne nie je dostatok vedeckých dát, v indikovaných prípadoch je však môže ju realizovať. V tomto prípade musí vykonať indikáciu detský psychiater.
8Má TMS vedľajšie účinky?
TMS je nefarmakologická metóda bez bežných vedľajších účinkov antidepresív, ako je zvýšenie telesnej hmotnosti, sucho v ústach a sexuálna dysfunkcia. Pacienti zvyknú popisovať mierny diskomfort v mieste stimulácie či bolesti hlavy. Jedná sa však o nezávažné a prechodné stavy, ktoré vo väčšine prípadov odoznejú v prvom týždni liečby. TMS je tiež neinvazívna metóda a na rozdiel od elektrokonvulzívnej (šokovej) terapie nemá negatívne účinky na pamäť a iné kognitívne funkcie.
9Aké sú možné prekážky pre liečbu TMS?
TMS je bezpečná a vo väčšine prípadov nemá žiadne vedľajšie účinky. Ak sa liečite na epilepsiu, v minulosti ste prekonali epileptický záchvat alebo ste mali niekedy komplikácie pri MRI vyšetrení, je potrebné, aby ste o tomto informovali lekára. Neznamená to však že liečbu nemôžete absolvovať, po zvážení pomeru risk/benefit Vám pripravíme individuálny liečebný protokol. Pri TMS vzniká silné magnetické pole. Preto ak máte v mozgu alebo lebke zavedený kovový implantát alebo implantovaný neurostimulátor, je liečba TMS kontraindikovaná.
10Som vhodný kandidát na TMS liečbu?
TMS bola schválená FDA v roku 2008 na liečbu depresie a od 2010 odporučená Americkou psychiatrickou asociáciou. V EU je schválená v indikáciách depresie, OCD, PTSD, závislosti a sprievodnej úzkosti pri depresívnej poruche. Ak na 2 z nasledujúcich 6 otázok odpoviete ÁNO, mali by ste zvážiť TMS ako alternatívu, prípadne doplnok k existujúcej liečbe.
1. Užívate kombináciu AD?
2. Lieky Vám neprinášajú dostatočnú úľavu od príznakov depresie, úzkosti?
3. Lieky, ktoré užívate, zle tolerujete alebo u Vás vyvolávajú nežiadúce účinky?
4. Majú depresia a úzkosti napriek liečbe vplyv na kvalitu Vášho života, vzťahy v rodine, v práci?
5. Ovplyvňuje depresia a úzkosti Vašu schopnosť zarábať si na živobytie?
6. Stalo sa Vám, že pri poslednej recidíve depresie Vám nezabrali lieky, ktoré boli v minulosti účinné?
11Ako prebieha prvá návšteva na vašej klinike?
Po príchode do centra Vám zmeriame základné vitálne funkcie a sestra s Vami vyplní vstupný anamnestický dotazník. Pred zaradením do liečebného programu s Vami lekár zrealizuje vstupný pohovor, na základe ktorého stanovíme individuálny terapeutický plán. Ďalej Vás oboznámime s priebehom liečby a poučíme o bezpečnostných opatreniach. Ešte na prvom stretnutí Vám zameriame stimulačný bod na hlave a pomocou zopár krátkych impulzov zistíme Váš motorický prah, na základe ktorého stanovíme intenzitu stimulácie. Z terapeutického hľadiska je vítané, ak sa prvého stretnutia zúčastní rodinný príslušník alebo partner pacienta.
12Ako prebieha sedenie TMS?
Pacient sedí pohodlne v polohovateľnom kresle, hlavu má fixovanú za pomoci vákuového vankúša. Na hlavu sa mu nasadí špeciálna čiapka s vyznačenými súradnicami stimulačného bodu. Lekár následne umiestni cievku na hlavu pacienta a začne sa stimulácia. Prístroj vytvára magnetické pulzy, ktoré nie sú bolestivé, ale pacient počas liečby môže pociťovať mierny diskomfort na pokožke hlavy. Dĺžka sedenia sa môže líšiť na základe zvoleného terapeutického protokolu od 3 do 20 minút. Počas liečby môže pacient čítať knihu alebo počúvať hudbu. Pacient sa po sedení môže vrátiť k svojim každodenným aktivitám a môže aj šoférovať motorové vozidlo. Dĺžka liečebného cyklu závisí od diagnózy, pre depresiu je to 30 stimulácií denne počas 6 týždňov, protokol pre OCD je 29 stimulácií počas 6 týždňov a pre závislosti 34 sedení v priebehu 13 týždňov.
13Ako sa môžem objednať na liečbu?
Ak si myslíte, že by bola pre Vás liečba v TMS clinic vhodná, kontaktujte nás aj bez odporúčania:
- telefonicky na čísle +421 915 185 060,
- emailom na info@tmsclinic.sk ,
- kontaktným formulárom na stránke Kontakt.
14Je TMS hradená zo zdravotného poistenia?
TMS clinic nemá zmluvu so žiadnou zdravotnou poisťovňou. Pacient si liečbu hradí sám podľa aktuálneho cenníka výkonov.

Depresia

1Môže sa mi ochorenie po prekonaní prvej depresívnej epizódy vrátiť?
Pacienti, ktorí prekonali depresívnu epizódu vyžadujúcu si liečbu, vykazujú vysoké riziko opätovného návratu ochorenia, tzv. recidívy, a to viac ako 40 % po prvej, 70 % po druhej a 90 % po tretej epizóde. Okrem toho asi 20 % depresívnych epizód napriek liečbe prebieha bez výraznejšieho zlepšenia stavu počas 2 rokov, alebo je úľava nedostatočná.
2Poznáme príčiny depresie?
Depresia je vysoko heterogénnou poruchou na vzniku ktorej majú úlohu genetické, neurochemické, ako aj psychosociálne faktory. Najznámejšia je tzv. neurotransmiterová teória, ktorá predpokladala, že poruchy nálady vznikajú na základe dysregulácií neurotransmiterových systémov, najmä serotonínu (neurotransmitery sú chemické látky, prostredníctvom ktorých komunikujú nervové bunky v mozgu). Najnovšie poznatky preukázali, že oveľa podstatnejšiu úlohu hrá poškodenie častí mozgu, ktoré tvoria tzv. „limbický systém“. Toto poškodenie vzniká najčastejšie v dôsledku pôsobenia kombinácie individuálnej zraniteľnosti a chronického emočného stresu alebo aj výrazného krátkodobejšieho stresu, ako je napríklad strata blízkej osoby, strata zamestnania, náhla životná zmena, a pod. Okrem toho sa na vzniku depresie podieľa veľa ďalších faktorov, ako je napríklad chronický zápal, rôzne metabolické, hormonálne a iné telesné poruchy, atď. Táto komplexnosť je zrejme hlavnou príčinou toho, že súčasné antidepresíva sú často neúčinné.
3Ako sa lieči depresia?
Cieľom liečby depresie je navodenie remisie, čo môžeme chápať ako neprítomnosť depresívnych symptómov a obnovenie funkčnosti jedinca v bežnom živote. Depresia sa najčastejšie lieči antidepresívami, psychoterapiou alebo ich kombináciou. Niekedy, ak dosiahnutie remisie nie je možné, sa snažíme o dosiahnutie aspoň podstatného zlepšenia príznakov. Vtedy hovoríme o tzv. „odpovedi na liečbu“.
4Čo znamená depresia rezistentná na farmakoterapiu?
V skutočnosti až u jednej tretiny pacientov s depresiou dochádza k rozvoju depresie rezistentnej na medikamentóznu liečbu, ktorá je definovaná ako nedosiahnutie terapeutickej odpovede po 2 a viacerých antidepresívach z rozličných skupín (alebo ako neadekvátna odpoveď na adekvátnu liečbu). Okrem toho veľa pacientov liečbu pre nežiaduce vedľajšie účinky, ako je prírastok hmotnosti, znížená sexuálna túžba, emočné oploštenie, nevoľnosť, ospalosť a sucho v ústach, samo ukončí. V prípade, že pri použití tradičných postupov nedochádza k dostatočnej terapeutickej úľave, sú pre týchto pacientov k dispozícii alternatívne spôsoby liečby, akými sú Transkraniálna Magnetická Stimulácia (TMS) či Ketamínová Infúzna Terapia (KIT).
5Je Transkraniálna magnetická stimulácia (TMS) v liečbe depresie účinná?
TMS je určená pre pacientov u ktorých zlyhala liečba DVOMI alebo viacerými antidepresívami. Vedecké štúdie preukázali 49 % odpoveď na liečbu. To znamená, že polovica pacientov u ktorých nefungovala liečba antidepresívami, po absolvovaní liečebného cyklu TMS pozorovali merateľné zlepšenie príznakov depresie. V tých istých štúdiách sa preukázalo, že až 32 % pacientov dosiahlo remisiu, inými slovami príznaky depresie u nich neboli prítomné.
6Som vhodný kandidát na TMS liečbu?
Transkraniálna Magnetická Stimulácia je v EU schválená na liečbu depresie rezistentnej na antidepresíva. Ak na 2 z nasledujúcich 6 otázok odpoviete ÁNO, mali by ste zvážiť TMS ako alternatívu, prípadne doplnok k existujúcej liečbe. 1. Užívate kombináciu AD? 2. Lieky vám neprinášajú dostatočnú úľavu od príznakov depresie, úzkosti? 3. Lieky, ktoré užívate, zle tolerujete alebo u Vás vyvolávajú nežiadúce účinky? 4. Majú depresia a úzkosti napriek liečbe vplyv na kvalitu Vášho života, vzťahy v rodine, v práci? 5. Ovplyvňuje depresia a úzkosti Vašu schopnosť zarábať si na živobytie? 6. Stalo sa Vám, že pri poslednej recidíve depresie vám nezabrali lieky, ktoré boli v minulosti účinné?
7Je TMS účinná aj pri úzkosti pociťovanej pri depresii?
Transkraniálna magnetická stimulácia sa ukázala ako účinná metóda aj pri liečbe sprievodnej úzkosti pri depresii, pre korú má náš TMS prístroj MagVenture® príslušný európsky certifikát CE.
8Ako sa môžem objednať na liečbu?
Ak si myslíte, že by bola pre Vás liečba v TMS clinic vhodná, kontaktujte nás aj bez odporúčania:
- telefonicky na čísle +421 915 185 060,
- emailom na info@tmsclinic.sk ,
- kontaktným formulárom na stránke Kontakt.

Obsedantno-kompulzívna porucha (OCD)

1Aké sú príznaky OCD?
Medzi príznaky OCD patria obsesie a kompulzie.
Obsesie sú nežiaduce vtieravé myšlienky, impulzy a nápady, ktoré sú neodbytné. Tieto myšlienky môžu prekážať normálnym myšlienkam.
Obsesie môžu zahŕňať:
- strach, že niečo stratíte alebo zle umiestnite
- strach z baktérií alebo kontaminácie
- strach z ublíženia sebe alebo blízkym

Kompulzie sú nutkavé opakované konania, ktoré prebiehajú väčšinou v nadväznosti na obsesie, niekedy v snahe ich kontrolovať. Najčastejšie kompulzie:
- nadmerné upratovanie alebo umývanie
- uchovávanie alebo hromadenie
nepotrebných predmetov
- opakované kontrolovanie vecí
- neustále premiestňovanie predmetov, aby boli v dokonalom poriadku

Niektorí pacienti s OCD majú aj tikové poruchy. Motorické tiky sú náhle, krátke, opakujúce sa pohyby, ako napríklad žmurkanie očami, krčenie ramenami a grimasy na tvári. Hlasové tiky môžu zahŕňať smrkanie, chrčanie alebo opakované čistenie hrdla.
2Aká častá je obsedantno-kompulzívna porucha?
Podľa štúdií približne 1 zo 40 dospelých niekedy v živote splnil kritériá pre diagnózu OCD. Svetová zdravotnícka organizácia zaradila OCD medzi 20 hlavných príčin zdravotného postihnutia na celom svete u osôb vo veku 15 až 44 rokov. Súčasné odhady tiež naznačujú, že približne 1 zo 100 detí má OCD. OCD sa zvyčajne začína v období dospievania alebo skorej dospelosti a má tendenciu objavovať sa u chlapcov v mladšom veku ako u dievčat.
3Aká je príčina OCD?
Presná príčina vzniku OCD nie je jasná, ale predpokladá sa, že významnú úlohu zohrávajú abnormality konkrétnych oblastí mozgu, ale aj genetické vplyvy a faktory prostredia.
4Aká je liečba OCD?
Dve hlavné metódy liečby OCD sú psychoterapia a farmakoterapia. Úspešná býva kombinácia farmakoterapie s kognitívno-behaviorálnou terapiou (KBT), konkrétne prevenciou expozície a reakcie. Expozičná terapia postupne vystavuje pacientov ich strachom alebo obsesiám a následne zabraňuje nežiaducemu správaniu. V prípade, že pri použití tradičných postupov nedochádza k dostatočnej terapeutickej úľave, sú pre týchto pacientov je k dispozícii najnovší spôsob liečby použitím transkraniálnej magnetickej stimulácie (TMS).
5Je TMS v liečbe OCD účinná?
Takmer polovica pacientov, ktorí podstúpili liečbu TMS, dosiahla výraznú úľavu od chorobných symptómov. Náš TMS prístroj MagVenture má príslušný európsky certifikát CE pre liečbu OCD.
6Ako sa môžem objednať na liečbu?
Ak si myslíte, že by bola pre Vás liečba v TMS clinic vhodná, kontaktujte nás aj bez odporúčania:
- telefonicky na čísle +421 915 185 060,
- emailom na info@tmsclinic.sk ,
- kontaktným formulárom na stránke Kontakt.

Závislosť od psychoaktívnych látok

1Ako sa diagnostikuje závislosť?
Z medicínskeho hľadiska hovoríme o diagnóze závislosti, ak po dobu jedného mesiaca, alebo opakovane v kratších obdobiach v priebehu 12 mesiacov, sa vyskytovali spoločne tri alebo viac z nasledujúcich prejavov:

- Silná túžba po droge alebo nutkanie užívať látku a pociťovať jej účinky – tzv. „craving“, čiže baženie. Patrí k najvčasnejším a zároveň najťažšie ovplyvniteľným príznakom závislosti. Craving môže viesť k recidíve závislosti aj po rokoch abstinencie, a to najmä v čase stresu a napätia.

- Zhoršená sebakontrola vo vzťahu k užívanej látke, týkajúca sa začiatku užívania, jeho trvania alebo veľkosti dávky, ktorá sa prejavuje častým užívaním látky vo veľkých množstvách alebo počas dlhšieho obdobia, než bolo pôvodne zamýšľané, alebo pretrvávajúcou túžbou alebo neúspešnými pokusmi o zníženie alebo reguláciu užívania látky – tzv. strata kontroly.

- Patofyziologické prejavy abstinencie, čiže abstinenčné príznaky – sú to subjektívne nepríjemné a niekedy aj nebezpečné zmeny psychických a telesných funkcií. Vznikajú pri znížení hladiny drogy v organizme pod kritickú hladinu alebo po podaní opačne pôsobiacej látky. Typ abstinenčných príznakov, ich intenzita a dynamika sú pri rôznych drogách rozdielne. Po užití drogy sa abstinenčné príznaky zmiernia alebo dočasne ustúpia. Potlačenie absitnenčných príznakov je jedným z motívov pokračovania v užívaní drogy.

- Zmena tolerancie na účinok látky, keď je na dosiahnutie intoxikácie alebo požadovaného účinku potrebné preukázateľne väčšie množstvo látky alebo výrazne znížený účinok pri pokračujúcom užívaní rovnakého množstva látky.

- Zaujatosť užívaním látky - v myslení závislých dominuje problematika drog, predchádzajúce záujmy a záľuby sa postupne vytrácajú, prípadne je väčšina času venovaná činnostiam potrebným na získanie, užívanie alebo zotavenie sa z účinkov látky.

- Pokračovanie v užívaní látky napriek jasným dôkazom o škodlivých následkoch. Niektorí závislí si tieto následky uvedomujú, iní ich prehliadajú („skotomizujú“), bagatelizujú alebo „racionalizujú“ (teda na svoje užívanie hľadajú racionálne dôvody, ktoré ale nachádzajú mimo svojej osoby).
2Aké sú príčiny vzniku závislosti?
Na vzniku závislosti od psychoaktívnych látok sa podieľajú vlastnosti návykových látok, psychologické a biologické charakteristiky jedinca (genetické, osobnostné) a sociálne a kulturálne faktory („faktory prostredia“). Je to porucha, na ktorej sa podieľa mnoho individuálnych predpokladov a vyvolávajúcich faktorov, ktoré sa navzájom kombinujú. Význam jednotlivých faktorov je u rôznych ľudí rozdielny. Niektorí ľudia sú individuálne náchylnejší k závislosti ako je bežné, a teda jej vznik je u nich oveľa pravdepodobnejší, závislosť vzniká skôr a pri väčšom spektre látok.

Jedným z najdôležitejších faktorov sú samotné vlastnosti drogy. Tieto látky sa navzájom odlišujú rôzne silným potenciálom na vyvolanie závislosti. Pri takzvaných „tvrdých drogách“ (napríklad pri heroíne, kokaíne) vzniká závislosť už po niekoľkých týždňoch ich užívania a prakticky u každého jedinca. Hoci nikotín nezaraďujeme medzi tvrdé drogy, jeho potenciál vyvolať závislosť nie je o nič menší. Pri „mäkkých“ drogách vzniká závislosť až po mnohých mesiacoch alebo rokoch ich užívania a len u časti užívateľov.
3Aká je liečba závislosti?
Keďže závislosť je porucha, ktorej príčiny sú na rôznych úrovniach – biologickej, psychologickej a sociálnej – mala by byť aj jej liečba kombináciou rôznych prístupov. Komplexná liečba závislosti sa väčšinou realizuje formou odvykacej liečby v psychiatrických zariadeniach. Je určená predovšetkým pri závislostiach, kde je potrebná okrem detoxifikácie od drogy aj dramatická zmena životného štýlu. Lieky majú najväčší význam najmä vo fáze detoxifikácie, po nej nasledujú rôzne psychologické a sociálne metódy. Cieľom liečby závislosti je trvalá abstinencia, keďže po strate kontroly už dlhodobé striedme užívanie látky nie je možné a pacient sa postupne vracia k pôvodnému spôsobu jej užívania.

Napriek tomu, že mnohým sa bez problémov podarilo prejsť všetkými fázami komplexnej liečby, môže byť udržanie dlhodobej abstinencie aj pri dostatočnej motivácii mimoriadne náročné. Dôvodom je to, že vplyvom dlhodobého užívania návykovej látky došlo k trvalým adaptačným zmenám v mozgu. V čase zvýšeného napätia a stresu, alebo iných pod vplyvom iných „spúšťačov“, sa môže objaviť veľmi silný craving (baženie) aj po rokoch abstinencie, čo môže viesť k recidíve. Krátko po začiatku abstinencie býva craving veľmi častý a silný a toto obdobie je tiež najrizikovejšie z hľadiska recidívy.

Lieky majú pri udržiavaní abstinencie iba obmedzený význam, niektoré sú určené na zmiernenie intenzity cravingu, ich efekt je však relatívne malý. Niekedy môžu pomôcť aj niektoré antidepresíva, ktoré u vybraných pacientov zmierňujú úzkosť a smútok, prípadne impulzivitu.
4Ako mi môže TMS pomôcť pri liečbe závislosti?
Transkraniálna magnetická stimulácia je metóda, ktorá Vám môže pomôcť najmä pri zvládaní cravingu, teda baženia, čo vedie k významnej redukcii užívania drogy. Náš prístroj MagVenture má ako prvý na svete európsku CE certifikáciu pre TMS na liečbu závislosti od psychoaktívnych látok. Jej schválenie je založené na štúdiách, pri ktorých sa zistilo, že v sledovanom období dodržalo abstinenciu 69 % závislých od kokaínu, ktorí dostávali liečbu TMS oproti 19 %, ktorí dostávali farmakologickú liečbu. Dlhodobé sledovanie preukázalo, že efekt môže pretrvávať mesiace až roky.
5Môže mi TMS pomôcť s odvykaním od fajčenia?
Áno. Hoci sa nikotín neoznačuje ako tvrdá drogu, intenzita závislosti je pri ňom rovnaká, ako napríklad pri heroíne alebo kokaíne. Do závislosti od nikotínu sú tiež zapojené tie isté štruktúry mozgu ako pri iných závislostiach. V štúdii sa zistilo, že TMS významne znižuje frekvenciu fajčenia, pričom bola pozorovaná 44 % abstinencia v sledovanom období. Efekt bol pozorovateľný aj 6 mesiacov po skončení liečby.
6Som tehotná a nedarí sa mi prestať fajčiť. Je pre mňa TMS vhodná metóda?
Áno. Nakoľko sa jedná o nefarmakologickú a neinvazívnu liečbu, TMS je mimoriadne vhodná práve počas tehotenstva a nemá žiadny negatívny vplyv na vyvíjajúci sa plod. Vhodnou polohou a voľbou kratšieho liečebného protokolu vieme odliečiť aj pacientky vo vysokom štádiu tehotenstva.

Nikotín je mimoriadne škodlivý pre vývin nervového systému plodu. Nezáleží pritom, akým spôsobom sa užíva. Plodu škodí nielen fajčenie cigariet, ale aj alternatívne spôsoby užívania nikotínu, ako je vaping (e-cigareta), IQOS, žuvací a šňupací tabak a iné.
7Ako sa môžem objednať na liečbu?
Môžete nás kontaktovať priamo na telefónnom čísle: +421 915 185 060, písomne cez e-mail: info@tmsclinic.sk alebo kontaktný formulár na stránke Kontakt.